Góry – i jesteśmy bliżej nieba

Jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami, że mieszkamy w kraju otoczonym od Północy przez Morze Bałtyckie, a od Południa przez kilka pasm górskich. Każde pasmo charakteryzuje się inną rzeźbą, która wynika z budowy, a także historii geologicznej.

Jeśli chodzi o góry, najczęściej odwiedzamy Tatry.

Nawet Zakopane, które jest najpopularniejszym kurortem, określane jest jako zimowa stolica Polski. Chociaż tak naprawdę sezon tu trwa niemalże przez cały rok. Tatry dzielą się na Wschodnie i Zachodnie. Te drugie, które zbudowane są z między innymi z granitów posiadają najwyższe szczyty w Polsce. Oczywiście rekordowo nad poziomem morza wznoszą się Rysy, na wysokość 2499 m n.p.m. Po tej stronie możemy podziwiać również Morskie Oko jak i przepiękną Dolinę Pięciu Stawów. Tatry Wschodnie zbudowane ze skał wapiennych są o wiele łagodniejsze, ale również bardzo urozmaicone. Mianowicie można tutaj zwiedzać liczne jaskinie, w tym między innymi Jaskinię Mroźną.

Przemierzając na sam koniuszek południowo-wschodniej granicy Polski napotkamy Bieszczady,

które swoim fałdowym kształtem ewidentnie przypominają, że należą do Karpat. Najwyższym szczytem w Bieszczadach jest Tarnica wznosząca się na wysokość 1364 metrów nad poziomem morza. Jednak wejście na nią nie jest w cale takie proste. Droga nie prowadzi wyłącznie pod górkę. Musimy przemierzać szlak raz do góry raz w dół, często przez gęsty las ograniczający horyzont.
Nie zapominajmy o Karkonoszach, należących do Sudetów. Tutaj najwyższym szczytem jest Śnieżka na wysokości 1602 metrów nad poziomem morza. Tutaj wiele atrakcji znajdą nie tylko piechurzy wędrujący po szlakach, ale również wielbiciele zabytków. Jednym z nich jest Zamek Chojnik.

Beskidy na pewno są kojarzone przez wszystkich dzięki Wiśle,

która zasłynęła dzięki Adamowi Małyszowi. Ponadto turyści mają naprawdę blisko do Czech, dzięki czemu mogą zadbać o tanie zaopatrzenie w produkty pierwszej potrzeby. Nie zapominajmy o tym, że pozostały nam jeszcze Pieniny oraz Góry Świętokrzyskie, do których warto się wybrać ze względu na ich bogactwo naturalne.